Najobľúbenejšie akváriové rastliny 2022 & Ako ich vybrať (skúsenosti)

22.12.2022

Najobľúbenejšie akváriové rastliny

Na trhu je nespočetné množstvo akváriových rastlín ak sa človek pri nákupe nechce napáliť, je ich treba prejsť desiatky a riadne sa vzdelať v tom, podľa čoho ich vyberať. My sme to urobili za vás a vybrali sme tie najlepšie akváriové rastliny dostupné v roku 2022. Aj napriek tomu však odporúčame prečítať si aj sekciu nižšie: Ako vybrať akváriové rastliny?, kde sa dozviete všetko, čo pred nákupom potrebujete vedieť.

Anubias barteri nana 

Vhodná teplota: 20 - 25 °C

Umiestnenie v akváriu: Popredia

Rýchlosť rastu: Pomalá

Výška: 5 - 10 cm
Obľúbená rastlina do POPREDIE akvária

Eleocharis parvula

Vhodná teplota: 20 - 25 °C
Umiestnenie v akváriu: Popredia
Rýchlosť rastu: Stredná
Výška: 5 - 8 cm
Obľúbená rastlina do POPREDIE akvária

Cryptocoryne parva

Vhodná teplota: 20 - 29 °C
Umiestnenie v akváriu: Popredia
Rýchlosť rastu: Pomalá
Výška: 5 - 10 cm
Obľúbená rastlina do STREDNEJ ČASTI akvária

Microsorum pteropus

Vhodná teplota: 20 - 28 °C
Umiestnenie v akváriu: Stredná část
Rýchlosť rastu: Rýchla
Výška: 8 - 30 cm
Obľúbená rastlina do STREDNEJ ČASTI akvária

Taxiphyllum barbieri

Vhodná teplota: 15 - 30 °C
Umiestnenie v akváriu: Stredná část
Rýchlosť rastu: Pomalá
Výška: 5 - 25 cm
Obľúbená rastlina do STREDNEJ ČASTI akvária

Ceratopteris siliquosa

Vhodná teplota: 22 - 28 °C
Umiestnenie v akváriu: Stredná část
Rýchlosť rastu: Veľmi rýchla
Výška: 10 - 130 cm
Obľúbená rastlina do ZADNÉ ČASTI akvária

Heteranthera zosterifolia

Vhodná teplota: 23 - 27 °C
Umiestnenie v akváriu: Zadná část
Rýchlosť rastu: Rýchla
Výška: 30 - 70 cm
Obľúbená rastlina do ZADNÉ ČASTI akvária

Bacopa caroliniana

Vhodná teplota: 15 - 28 °C
Umiestnenie v akváriu: Zadná část
Rýchlosť rastu: Rýchla
Výška: 40 - 60 cm
Obľúbená rastlina do ZADNÉ ČASTI akvária

Tetra Egeria densa

Vhodná teplota: 20 - 24 °C
Umiestnenie v akváriu: Zadná část
Rýchlosť rastu: Veľmi rýchla
Výška: 10 - 200 cm

Ako vybrať akváriové rastliny?

Akváriové rastliny dodávajú akváriu živší a prírodnejší ráz. Niektorí ľudia majú dokonca v akváriách iba rastliny bez živočíchov. Aby všetko v akváriu fungovalo ako biologicky, tak aj vzhľadovo, je potrebné výber vhodných rastlín dobre premyslieť a naplánovať - podobne, ako majitelia zvažujú nákup živočíchov. Ako teda správne živé akváriové rastliny vybrať?

1. Podľa umiestnenia v akváriu

Nech už máte akúkoľvek veľkosť akvária, najjednoduchšou cestou, ako naplánovať umiestnenie a výber rastlín, je pomyselné rozdelenie akvária do troch častí - predné, stredné a zadné. Pre každú z častí sa totiž hodí iný typ rastlín.

  • Rastliny vhodné do prednej časti

Táto časť k vám bude najbližšie pri pohľade na akvárium z prednej strany. Patria do nej nízke a pomaly rastúce rastliny, vďaka čomu budete môcť rybičky aj ďalšie dianie v akváriu pohodlne pozorovať. Umiestniť sem môžete aj takzvané kobercové rastliny, ktoré rastú skôr do strán než do výšky. Z konkrétnych druhov môžete do prednej časti zasadiť anubias, bahničku drobnú či kryptokorynu nízku. (zdroj)

  • Rastliny vhodné do strednej časti

V strednej časti by mali byť rastliny ktoré príliš netienia tým ostatným pred sebou, vyzerajú pekne na pohľad a zároveň rybičkám poskytujú dostatok miesta k voľnému pohybu. Hodia sa sem preto rastliny skôr nižšej či strednej veľkosti (okolo 20 cm). Zvoliť môžete napríklad hnedovku krídlatú, jávsky mach, rohatec jemnolistý alebo blyxu japonskú.

  • Rastliny vhodné do zadnej časti

Do zadnej časti akvária sa vysádzajú najvyššie rastliny, aby vytvorili prirodzenú clonu cez zadné sklo. Dosahovať môžu až k vodnej hladine. Vybrať si môžete z celého radu druhov, ako sú kosokvet úzkolistý, bakopa karolínska, dúška hustolistá alebo stolístok vodný.

2. Podľa veľkosti akvária

Rovnako ako veľkosti akvária prispôsobujete volené rybičky, mali by jej zodpovedať aj vybrané rastliny. Cieľom totiž je, aby využili celý svoj rastový potenciál. Do úvahy vezmite predovšetkým dĺžku a výšku akvária.

Do vysokého akvária, kde však voda nezaberá veľkú plochu, sa hodia vysoké rastliny, ale radšej sa vyhnite tým plávajúcim. Ak je naopak vaše akvárium dostatočne široké ale nízke, budú vhodné ako plávajúce rastliny, tak aj tie s krátkymi koreňmi. (zdroj)

3. Podľa typu živočíchov

Ak už máte pre svoje akvárium vybrané konkrétne druhy rybičiek, zohľadnite ich pri výbere rastlín. Dôležitú úlohu totiž hrá hneď niekoľko faktorov.

Niektoré rybičky, ako napríklad závojnatky alebo prísavník, radi rastliny požierajú a je vhodné si radšej zaobstarať odolnejšie druhy rastlín, ktoré to budú lepšie znášať.

Výber rastlín prispôsobte aj tomu, či sa vami chované druhy rýb rady schovávajú a preferujú pokoj, či naopak potrebujú dostatok svetla a miesta pre pohyb vo vode. S týmito znalosťami budete môcť určiť správne množstvo aj typ rastlín.

4. Podľa typu substrátu

Keď už si kúpite rastliny do akvária určite chcete, aby sa im aj darilo. K tomu potrebujú živiny. Niektoré si vezmú zo samotnej vody, ale veľa ich absorbujú aj ich korene. Preto je dôležitý aj substrát ktorý v akváriu máte a je teda potrebné vziať ho pri výbere rastliniek do úvahy.

Piesok a štrk ako substráty rastlinám príliš nevyhovujú. Pokiaľ už takéto substráty v akváriu máte a chcete si rastlinky zaobstarať, nie je všetko stratené. Iba počítajte s častým hnojením aby sa k nim všetky podstatné živiny dostávali.

Výhodnejšie pre pestovanie rastliniek sú substráty ílové, ktoré dokážu živiny z vodného stĺpca nasiaknuť a odovzdávať ich korienkom rastlín. (zdroj)

Často kladené otázky

Prečo sú živé rastliny lepšie ako umelé?

Výhoda umelých rastlín je zrejmá - požadujú takmer nulovú údržbu. Benefity živých rastlín sú však ďaleko širšie. Starajú sa o správnu rovnováhu celého systému v akváriu, okysličujú vodu a pre ryby i každého, kto sa na akvárium pozerá, pôsobia omnoho prirodzenejšie. Ako prvé dokážu tiež reagovať napríklad na zníženú kvalitu vody a sú tak dobrým indikátorom toho, že je niečo zle. Niektorým rybám navyše slúžia ako potrava.

Ako pri nákupe spoznať zdravé rastliny?

Pri nákupe rastlín vyberajte tie mladé a zdravé. Že nie je s rastlinou niečo v poriadku spoznáte ľahko už na prvý pohľad - má hnedé či žlté listy, listy sú ohnuté, s dierkami alebo úplne chýbajú a korene sú poničené.

Ako rastliny prevážať?

Ideálny spôsob prevozu rastlín domov je v plastových vreckách naplnených vodou. Prípadne je možné použiť aj navlhčené noviny.

Potrebujú akváriové rastliny hnojiť?

Hnojenie nie je nutné ak sa rastlinkám v akváriu darí. Ak však nevyzerajú zdravo a nerastú tak, ako by ste si predstavovali, môžete im hnojivom pomôcť. Vhodné a pre ryby bezpečné hnojivá sú tie s obsahom železa. Naopak sa vyhnite hnojivám s fosfátmi, ktoré podporujú rast nechcených rias. Pozor tiež na prehnojenie, ktoré môže mať fatálny vplyv nielen na rastliny, ale aj rybičky!

Ako rastliny zasadiť?

Najskôr rastlinám prineseným z obchodu o niečo skráťte korienky. Následne v substráte akvária vyhĺbte jamku, do ktorej rastlinku zasadíte a zahrňte substrátom. Ideálne je rastliny do akvária zasadiť aspoň o mesiac skôr, než doň umiestnite rybičky. Stihnú tak lepšie zakoreniť a ryby ich zo substrátu nevyťahajú. (zdroj)

Ako sa starať o akváriové rastliny?

Vybrali ste vhodné rastliny ktoré sa hodia ako do samotného akvária, tak aj k jeho obyvateľom a zasadili ste ich. Tým však vaša misia nekončí. Aby rastliny správne rástli, potrebujú aspoň základnú starostlivosť aj naďalej.

Jedným z najdôležitejších faktorov je dostatok svetla. A to nielen toho denného, ale aj svetla zo žiarivky. Uistite sa teda, že je vami zvolená intenzita svetla dostačujúca pre všetky ryby aj rastliny v akváriu.

Dôležitá je pre rastliny tiež pravidelná výmena vody a samozrejme živiny. Ak máte pocit, že rastliny v tomto smere trpia, môžete im pomôcť prihnojovaním. V neposlednom rade je tiež dobré rastlinky zastrihávať. Po nožniciach siahnite v prípade, že chcete upraviť tvar rastliny alebo ak začne akvárium prerastať. Pre ich správny rast je tiež dobré odoberať z akvária odhnité listy.


Akvamare
© 2022 Všetky práva vyhradené
Vytvorené službou Webnode Cookies
Vytvorte si webové stránky zdarma!